sulankstomas-miesto-paspirtukas-globber (3)

Paspirtukas – tai puiki priemonė aktyvų laisvalaikį mėgstančioms šeimoms. Išaugęs jų populiarumas daugelį šeimų privertė netgi dviračius iškeisti į paspirtukus. Tai įtakojo žymiai patogesnis jų transportavimas bei sandėliavimas, kadangi paspirtukai neužima tiek vietos, kiek jos pareikalauja visos šeimos dviračiai.

Kokie yra paspirtuko tipai ir kaip pasirinkti?

Atsižvelgiant į amžiaus grupes ir specifikaciją išskiriami keli paspirtukų tipai: triračiai, dviračiai, triukiniai. Pastebima, kad per pastaruosius kelerius metus labai išpopuliarėjo ne tik paspirtukai vaikams, bet ir elektriniai paspirtukai suaugusiems. Šiandien jie vertinami ne tik kaip laisvalaikio, tačiau ir kaip susisiekimo priemonė.

Triračiai paspirtukai vaikams

Šio tipo paspirtukai yra skirti 1-4 metų amžiaus vaikams. Būtent trys ratukai užtikrina stabilų ir saugų mažylių važiavimą šia judėjimo priemone. Nuo 12 mėn. vaikams rekomenduojami transformuojami paspirtukai su sėdyne ir rankena. O štai nuo 24-36 mėnesių jau galima rinktis įprastus triračius paspirtukus.

Priklausomai nuo paspirtuko modelio, ratukų išdėstymas gali būti skirtingas – du ratukai priekyje, vienas gale ir atvirkščiai. Tačiau pastebima, kad pirmasis variantas daugeliui vaikučių yra priimtinesnis, kadangi dvigubi ratukai priekyje suteikia daugiau stabilumo. Jie taip pat užtikrina, kad vaikas važiuodamas nepasuks vairo staiga ir neapvirs, be to, du ratukai gale neretai kliūna spiriantis.

Dviračiai paspirtukai

Dvirates priemones rekomenduojama rinktis ne anksčiau kaip 5 metų vaikams, kadangi šios jau reikalauja lygsvaros laikymo. Tokio tipo paspirtukai yra žymiai greitesni ir manevringesni, jais važiuojant svarbu išlaikyti koncentraciją. Be to, staigus šios priemonės vairo pasukimas gali baigtis skaudžiai. 

Triukiniai paspirtukai

Šio tipo priemonės puikiai tinka ne tik aktyviam laisvalaikiui ir triukams atlikti. Jie pasiteisina ir tuomet, kai vaikai yra itin aktyvūs, jiems būdingas agresyvesnis važinėjimo stilius, nėra linkę labai saugoti daiktus. Tokiu atveju įprasti paspirtukai gali neatlaikyti vaiko šėliojimų, o štai triukinis paspirtukas – tobulas sprendimas. 

Elektriniai paspirtukai

Dėl jų galvas pametę ne tik vaikai, bet ir suaugusieji, juos mėgsta praktiškai visi šeimos nariai. Tai puiki ne tik laisvalaikio, bet ir susisiekimo priemonė, tiesa, elektrinis paspirtukas vaikams iki 8 metų nerekomenduojamas. 

Jie yra didesni ir pakankamai galingi, priklausomai nuo modelio elektrinis paspirtukas gali išvystyti net iki 25-30 km/h greitį. Akivaizdu, kad tai visiškai netinkama priemonė mažo amžiaus vaikams. Vaikams nuo 8 metų vertėtų rinktis ne didesnį kaip 15 km/h greitį pasiekiančius paspirtukus, o paaugliams greitis gali būti didesnis. 

Kadangi elektrinį paspirtuką reikalinga pakrauti, verta rinktis modelį su išimamu akumuliatoriumi, kurį galėsite nusinešti bet kur, kur yra elektros lizdas. Kitu atveju išvažiuojant reikėtų įvertinti, ar baterijos užteks numatytam atstumui nuvažiuoti, ar bus galimybė paspirtuką pasikrauti. 

Svarbiausios specifikacijos

Trumpai apžvelkime, kas yra svarbu ir į ką reikėtų labiausiai atkreipti dėmesį, renkantis bet kurio tipo ar kategorijos paspirtuką.

Svarbiausia vaiko ūgis, ne amžius. Renkantis šią judėjimo priemonę savo vaikui, reikėtų atsižvelgti ne tik į rekomenduojamą amžių, bet ir vaiko ūgį. Juk kiekvienas vaikas net ir to paties amžiaus yra skirtingo ūgio bei svorio. Tai ypatingai svarbu, jeigu paspirtuką perkate dovanų arba įsigyjant internetu, kuomet gyvai pasimatuoti nėra galimybės. 

Vairo aukštis. Labai svarbu, kad bet kurio tipo paspirtukas nebūtų nei per mažas, nei per didelis. O tai geriausiai identifikuoja paspirtuko vairo aukštis. Jis neturėtų būti per aukštai, nes rankos ilgainiui pavargsta, o ir vairuoti vaikui yra ne tik sudėtinga, bet ir nesaugu. Įprastai paspirtuko vairas (išskyrus triukinio) turi būti maždaug ties kūno viduriu, aukščiausiai ties krūtine. O štai triukinių paspirtukų – maždaug ties klubo kaulu, kad būtų patogu priemonę valdyti ir saugiai atlikti įvairias figūras.

Ratukų dydis. Ratukų dydis paprastai priklauso nuo paspirtuko kategorijos ir rekomenduojamos amžiaus grupės. Pagal paspirtukų amžiaus kategorijas dažniausiai išskiriamos tokios trys ratų dydžio grupės:

  • 1-4 metai – 120-130 mm;
  • 4-8 metai – 145-180 mm;
  • 8+ metai – 20+ mm.

Svarbu žinoti tai, kad kuo ratukai yra didesni, tuo jie yra stabilesni (kalbant apie dviračius paspirtukus tai yra gan svarbu). Tačiau tuo pačiu jie išvysto didesnį greitį, todėl renkantis šią judėjimo priemonę savo vaikui, svarbu įvertinti jo poreikius ir galimybes.

Ratukų medžiaga. Ratukus rekomenduojama rinktis iš minkštos gumos (poliuretano), kuri suteikia komfortišką važiavimą ir tarnauja ilgiau. 

Pripučiamus ratus rinkitės tuomet, jeigu dažniausiai važinėjate ne lygia danga, o nelygiu, duobėtu keliu. Taip pat jie rekomenduojami elektriniams paspirtukams, kadangi važiuojant didesniu greičiu, visi nelygumai jaučiasi kur kas labiau.

Maksimali apkrova. Kiekvienam paspirtukui, priklausomai nuo jo kategorijos, gamintojas nurodo maksimalų galimą svorį. Dažniausiai pasitaikančios svorio kategorijos pagal amžiaus grupes:

  • 1-4 metai – iki 30 kg;
  • 4-8 metai – iki 50 kg;
  • 8+ metai – 100+ kg.

Tačiau kiekvienu atveju maksimali apkrova gali skirtis priklausomai nuo konkretaus paspirtuko konstrukcijos.

Paspirtuko svoris. Paspirtuko svoris priklauso nuo jo dydžio kategorijos ir net ratukų dydžio – kuo mažesnės kategorijos paspirtukas, tuo jis lengvesnis. Tačiau ir tos pačios kategorijos priemonių svoris gali būti skirtingas, priklausomai nuo medžiagos, iš kurios jis pagamintas. Kiekvienu atveju reikėtų rinktis kuo lengvesnį paspirtuką (iš aliuminio ar lengvo plieno). Tokią priemonę lengviau valdyti, o atsiradus poreikiui, vaikui nebūtų sunku jį pernešti, pavyzdžiui, per laiptus. 

Paspirtuko nauda 

Sveikatos specialistai neabejotinai pripažįsta paspirtuko naudą sveikatai. Ši priemonė treniruoja vaiko vestibuliarinį aparatą, lavina koordinaciją, lygsvarą. Bet kuriam žmogui važiavimas paspirtuku yra naudingas raumenų, kaulų, širdies ir kraujagyslių sistemai.

Share

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *